۱۳۹۹/۰۲/۲۱

از مک دونالد تا آمازون

زندگی جف بیزوس

جف بزوس متولد  ۱۲ ژانویه سال ۱۹۶۴ در آلبوکارک ، نیومکزیکو است . در بدو تولد وی ، مادرش دانش آموز دبیرستانی ۱۷ ساله و پدرش صاحب فروشگاه دوچرخه بودند. پس از طلاق پدر و مادرش ، مادرش در آوریل ۱۹۶۸ با میگل “مایک” بزوس ، مهاجر کوبایی ازدواج کرد. مایک بیزوس مدت کوتاهی پس از ازدواج، جف جورگنسن را به فرزندخواندگی پذیرفت و نام خانوادگی او را به بیزوس تغییر داد.

جف در دوران تحصیل خود به کارکردن نیز می پرداخته و وی در دوران دبیرستان در یکی از شعبه های مک دونالد به عنوان آشپز کار می کرده است.جف در سال ۱۹۸۲ ، محقق شایسته ملی و برنده جایزه شوالیه نقره ای شد .

 

جف بیزوس از داشنگاه پرینستون با مدرک مهندسی برق و علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شده است. بزوس در سخنرانی فارغ التحصیلی خود به حضار گفت که در رویا می بیند روزی که بشر،  فضا را استعمار کند.

 

در آغاز کار پس از اینکه بزوس در سال ۱۹۸۶ از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شد ، شغل هایی در اینتل ، آزمایشگاه های بل ، و مشاوره اندرسن ارائه شد. او ابتدا درفیتل (که بر روی پیاده‌سازی شبکه‌های رایانه‌ای می‌کند) ، به عنوان یک راه انداز ارتباطات ، مشغول به کار شد و در آنجا وظیفه ساخت شبکه ای برای تجارت بین المللی را داشت. پس از آن بزوس به رئیس توسعه و مدیر خدمات به مشتری شد.  بزوس در ۳۰ سالگی چهارمین معاون ارشد  D. E. Shaw(  شرکت مدیریت چند ملیتی سرمایه گذاری است ) شد.

جف پس از پایان تحصیل در دانشگاه ، توجه او به رشد بی‌نظیر وب  معطوف شد. او در کمال تعجب دید که رشد استفاده از اینترنت در سال ۱۹۹۴ نسبت به سال پیش از آن، ۲۳ برابر شده‌است. از همین‌جا بود که جف ایده ایجاد یک فروشگاه از راه دور را رسمی‌کرده و شروع به پژوهش در زمینه شرکت‌هایی کرد که کالاهایشان را با و از راه دور ارسال می‌کردند. جف فهرستی از ۲۰ شرکت برتر در این زمینه تهیه کرد. تقریباً همه کالاهای موردنظر جف از طریق این شرکت‌ها فروخته می‌شدند اما هیچ‌یک از آنها به فروش کتاب نمی‌پرداختند و دلیل آن، نبود یک کاتالوگ کامل از عناوین کتاب‌ها بود. زیرا عناوین کتاب‌ها بسیار متنوع بودند و تهیه یک کاتالوگ کامل از آنها نیازمند هزینه سنگین و تهیه یک کاتالوگ چند هزار صفحه‌ای بود. روال کار این شرکت‌ها در آن دوران به این گونه بود که اقدام به تهیه یک کاتالوگ از محصولاتشان می‌کردند و ان را برای مشتری ارسال می‌کردند. مشتری نیز پس از دریافت کاتالوگ و انتخاب کالا، آن را سفارش می‌داد.

 

جف ایده خود را با شبکه جهانی وب توأم ساخته و به فکر ساخت یک وبگاه برای معرفی عناوین کتاب‌ها کرد. برتری این وبگاه نیز کاملاً وی را توجیه کرده بود:

  • عدم نیاز به تهیه کاتالوگ فیزیکی
  • کاهش چشمگیر هزینه‌ها
  • افزایش سرعت در عملیات خرید
  • امکان تغییر روزانه کاتالوگ و…

اما خطر بزرگ این کار، سرمایه‌گذاری بر روی یک چیز نو، مبهم، و غیرقابل اعتماد به نام اینترنت بود که تا آن هنگام همه مردم آن را یک وسیله تفریحی و ارتباط جمعی می‌دانستند. او شروع به بررسی در زمینه تجارت کتاب کرد و حتی در همایش سالانه کتاب فروشان شرکت کرد.

 

بعدها وی در گفتگو با مجله تایم گفت: «به خود می‌بالیدم از این که ریسک بزرگی می‌کردم که هیچ‌کس حاضر به انجام آن نبود. همه پایه کار را روی چیز تازه‌ای به نام اینترنت می‌گذاشتم که معامله خطرناکی بود.» بزرگترین ریسک جف بیزوس هنگامی بود که مادر و پدرخوانده وی از ایده او پشتیبانی کرده و همه درآمد و پس‌انداز خود را که برای دوران بازنشستگی ذخیره کرده بودند به دست جف سپردند تا شاهد کار جسورانه وی باشند. البته بعدها پاداش کارشان را گرفتند و میلیاردر شدند.

 

جف به مدت ۸ سال دز زمینه هایی از وال استریت فعالیت می کرده و در ۵ ژوئیه ۱۹۹۴ در سفر به سیاتل شرکت آمازون رو تاسیس کرد . این شرکت  را در شروع در گاراژ خود برپا کرد .  این شرکت به عنوان کتابفروشی آنلاین شروع به کار کرد و کم کم شروع به گسترش محصولات سایتش کرد .این شرکت در حال حاضر ، یزرگترین شرکت فروش آنلاین جهان ، بزرگترین شرکت اینترنتی با درآمد و بزرگترین ارائه دهنده دستیاران مجازی و خدمات زیرساخت ابری از طریق شعبه خدمات وب آمازون است.

 

بزوس در ابتدا نام شرکت جدید خود Cadabra را نام برد اما بعداً نام آن را به آمازون ( رودخانه ای به نام  آمازون که  در آمریکای جنوبی قرار دارد ) تغییر داد ، وی حدود ۳۰۰۰۰۰ دلار از والدین خود پذیرفت و در آمازون سرمایه گذاری کرد. وی به بسیاری از سرمایه گذاران اولیه هشدار داد که ۷۰٪ احتمال شکست آمازون یا ورشکستگی وجود دارد. اگرچه آمازون در ابتدا یک کتابفروشی آنلاین بود ، اما  بزوس همیشه برنامه ریزی کرده بود که به محصولات دیگر نیز گسترش یابد.

 

در سال ۱۹۹۸ ، بزوس با فروش آنلاین موسیقی و ویدئو شرکت انترنتی خود را متنوع کرد و تا پایان سال محصولات این شرکت را گسترش داد تا کالاهای مصرفی دیگری را نیز در بر بگیرد.  بزوس از ۵۴ میلیون دلار جمع آوری شده در شرکت  برای تأمین مالی خرید تهاجمی رقبا کوچکتر استفاده کرد.  در سال ۲۰۰۰ ، بزوس ۲ میلیارد دلار از بانک ها وام گرفت ، زیرا موجودی های نقدی آن فقط  ۳۵۰ میلیون دلار بود . در سال ۲۰۰۲ ، بزوس آمازون را به راه اندازی سرویس های وب آمازون ، که اطلاعات مربوط به کانال های هواشناسی و ترافیک وب سایت را گردآوری می کردند ، هدایت کرد.

در سال ۲۰۰۰ شرکت آمازون مانند بسیاری از شرکت‌های دیگر تحت تأثیر حباب دات کام قرار گرفت. در این بحران، ارزش شرکت‌های کوچک اینترنتی که در زمان کوتاهی به غول‌های اینترنت تبدیل شده بودند، ناگهان سقوط کرد. در این سال قیمت سهام آمازون افت شدیدی کرد و از ۱۰۶دلار در دسامبر ۱۹۹۹ به ۴۱ دلار در سپتامبر ۲۰۰۰ رسید. آمازون نیز به مرز ورشکستگی نزدیک شده بود و ۱۳۰۰ نفر از کارمندان شرکت را اخراج کرد و کالاهایی که فروش کمی داشتند و سودآور هم نبودند را حذف کرده و شروع به بستن قراردادهایی برای خدمات بهتر به مشتریان و آسان‌سازی فرستادن کالا کرد.

 

در اواخر سال ۲۰۰۲ ، هزینه های سریع آمازون با رکود درآمدها باعث ناراحتی شد . بعد از اینکه شرکت تقریباً ورشکست شد ، وی مراکز توزیع را بست و ۱۴٪ نیروی کار آمازون را کنار گذاشت.  در سال ۲۰۰۳ ، آمازون از بی ثباتی مالی بازگشت و سود ۴۰۰ میلیون دلاری را بدست آورد. در نوامبر ۲۰۰۷ ، بزوس آمازون کیندل را راه اندازی کرد. در سال ۲۰۱۳ ، بزوس به نمایندگی از خدمات وب آمازون قراردادی ۶۰۰ میلیون دلاری با آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) امضا کرد. در اکتبر همان سال ، آمازون به عنوان بزرگترین خرده فروشی خرید آنلاین در جهان شناخته شد.  جف ، روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” را در سال ۲۰۱۳ به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار خریداری کرد .

 

در ماه مه سال ۲۰۱۶ ، بزوس کمی بیش از یک میلیون سهم از سهام خود را در این شرکت با ۶۷۱ میلیون دلار فروخت ، بزرگترین مبلغی که وی تاکنون از فروش بخشی از سهام آمازون خود جمع کرده بود. در ۴ آگوست ۲۰۱۶ ، بزوس ۷۵۶.۷ میلیون دلار دیگر از سهام خود را فروخت. یک سال بعد ، بزوس هنگام استخدام در مراکز توزیع شرکت ، ۱۳۰،۰۰۰ کارمند جدید را به خدمت گرفت. تا ۱۹ ژانویه ۲۰۱۸ ، سهام وی در آمازون با اندکی بیش از ۱۰۹ میلیارد دلار افزایش یافته بود. ماه ها بعد ، او شروع به فروش سهام برای جمع آوری پول نقد برای سایر شرکت ها ، به ویژه Blue Origin نمود. در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۸ ، او در آگهی تجاری Super Bowl آمازون به نمایش درآمد. در اول فوریه ۲۰۱۸ ، آمازون بالاترین سود خود را با درآمد سه ماهه ۲ میلیارد دلار گزارش داد. به دلیل رشد Alibaba در چین ، بزوس اغلب علاقه ای به گسترش آمازون به هند داشت . در تاریخ ۲۷ ژوئیه سال ۲۰۱۷ ، بزوس لحظه ای ثروتمندترین فرد جهان شد  درصورتی که ثروت  بیل گیتس ، بنیانگذار مایکروسافت ، که ارزش خالص تخمینی وی به بیش از ۹۰ میلیارد دلار بود افزایش یافت. ثروت وی برای اولین بار در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۷ از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفت و وی در ۶ مارس ۲۰۱۸ به طور رسمی ثروتمندترین فرد جهان توسط Forbes با ارزش خالص ۱۱۲ میلیارد دلار تعیین شد.

 

در مارس سال ۲۰۱۸ ، بزوس Amit Agarwal معاون ارشد آمازون را با ۵.۵ میلیارد دلار به هندوستان برای بومی سازی عملیات در طول مسیرهای زنجیره تأمین شرکت فرستاد. در اواخر ماه ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا ، آمازون و بزوس را به طور ویژه متهم به جلوگیری از مالیات فروش ، سوء استفاده از مسیرهای پستی و شیوه های تجارت ضد رقابتی كرد. قیمت سهم آمازون در پاسخ به نظرات منفی رئیس جمهور ۹٪ کاهش یافت. این امر ثروت شخصی بزوس را ۱۰.۷ میلیارد دلار کاهش داد. در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۸ ، تعدادی از اعضای کنگره ایالات متحده از بزوس خواستند تا جزئیات برنامه های تشخیص چهره آمازون ، Rekognition را شرح دهد. علاوه بر این ، اظهارات دولت ترامپ ، به نفع لغو قانون ضد انحصاری موسوم به فرمان پارامونت ، پیش بینی شده است که به آمازون کمک می کند تا زنجیره تئاترهای لندمارک را بدست آورد.

بزوس اولین بار در سال ۱۹۹۷ پس از جمع آوری ۵۴ میلیون دلار از طریق عرضه عمومی اولیه آمازون (IPO) میلیونر شد. وی برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ در لیست میلیاردرهای جهانی فوربس با ارزش خالص ثبت شده ۱۰.۱ میلیارد دلار قرار گرفت. ارزش خالص وی یک سال بعد به ۶.۱ میلیارد دلار کاهش یافت ، که ۴۰.۵ درصد کاهش یافته است. ثروت او در سال بعد حتی کمتر شد و به ۲.۰ میلیارد دلار کاهش یافت. وی در سال بعد ۵۰۰ میلیون دلار از دست داد ، که ارزش خالص خود را به ۱.۵ میلیارد دلار کاهش داد. در سال بعد ، ارزش خالص وی با ۱۰۴٪ افزایش به ۲.۵ میلیارد دلار رسید. از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ ، چهار برابر ارزش خالص خود را به ۸.۷ میلیارد دلار رساند. پس از بحران مالی و رکود اقتصادی موفق ، ارزش خالص وی به ۶/۸ میلیارد دلار کاهش یافت – افت ۱۷.۷ درصدی. ثروت وی در سال ۲۰۱۰ با ۸۵.۲ درصد افزایش یافت و ۱۲.۶ میلیارد دلار به ثروت وی افزوده شد . این درصد افزایش او را از نفر ۶۸ به رتبه ۴۳ در رتبه بندی forbes کرد .

 

پس از انتشار شایعه مبنی بر تولید آمازون ، در سال ۲۰۱۴ به ۳۰.۵ میلیارد دلار افزایش یافت. یک سال بعد ، بزوس هنگامی که ارزش خالص خود را به کل $ ۵۰.۳ میلیارد دلار افزایش داد وارد صدر لیست ثروتمندان شد . وی در یک ساعت ۷ میلیارد دلار بدست آورد. در زمان محاسبه لیست فوربس در مارس ۲۰۱۶ ، ارزش خالص وی ۴۵.۲ میلیارد دلار ثبت شد. با این حال ، فقط چند ماه بعد در اکتبر سال ۲۰۱۶ ، ثروت وی با ۱۶.۲ میلیارد دلار افزایش یافت و به ۶۶.۵ میلیارد دلار رسید که به طور غیر رسمی او را به عنوان سومین فرد ثروتمند جهان در پشت وارن بافت رتبه بندی کرد.

 

ارزش خالص وی برای اولین بار در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۷ پس از افزایش قیمت سهم آمازون با بیش از ۲.۵ درصد افزایش برای اولین بار از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفت. وقتی لیست ۲۰۱۷ منتشر شد ، ارزش خالص بزوس ۷۲.۸ میلیارد دلار ثبت شد و ۲۷.۶ میلیارد دلار نسبت به سال قبل اضافه کرد. بزوس رسماً به عنوان سومین فرد ثروتمند جهان از رتبه ۵ در سال ۲۰۱۶ رتبه بندی شد. رشد سریع ثروت وی از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ ارزیابی های مختلفی را درمورد اینکه چقدر درآمد بزوس در مقیاس زمانی کنترل شده و کاهش یافته به دست آورد ، برانگیخت.

 

در ۶ مارس ۲۰۱۸ ، بزوس به طور رسمی ثروتمندترین فرد جهان با ارزش خالص ثبت شده ۱۱۲ میلیارد دلار تعیین شد.

 

در ۹ ژانویه سال ۲۰۱۹ ، بزوس و همسرش ۲۵ ساله ، مک کنزی ، در توئیتر خود اعلام کردند قصد طلاق بعد از “مدت طولانی” جدایی را دارند. در ۴ آوریل ۲۰۱۹ ، طلاق آنها نهایی شد ، و بزوس ۷۵٪ از سهام زوج آمازون را در اختیار داشت و مک کنزی ۲۵٪ باقیمانده (۳۵.۶ میلیارد دلار) را در سهام آمازون بدست آورد.

 

 

به پیج اینستاگرامی کش فلو هم سر بزنید

شخصیت هفته , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
درباره Ali Kargozar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *