۱۳۹۹/۰۲/۲۰

بورس چیست؟!

بورس چیست؟!

 

بورس  بازاری برای سرمایه گذاری است و برای تمام کسانیکه به دنبال سرمایه گذاری و سود سرمایه ای هستند و یا اصطلاحا می خواهند با غلتاندن سرمایه خود آن را افزایش دهند بسیار مناسب است . بورس زیر مجموعه بازار سرمایه است و افراد از طریق داد و ستد سهم و اوراق مشارکت در آن سرمایه گذاری می کنند.

 

بازار بورس را می توان به سه دسته زیر تقسیم بندی کرد :

  1. بورس کالا

در این بازار همانطور که اسم آن نشان می دهد ، داد و ستد بر اساس کالا انجام می شود ، در این بورس اغلب مواد اولیه و خام مثل نفت و… مبادله می شود

 

 

  1. بورس ارز

در این بازار ، همانطور که از نام آن پیداست به معامله پول های خارجی می پردازند که این بازار در ایران غیر فعال است.

 

  1. بورس اوراق بهادار

در این بورس دارایی های مالی از قبیل سهام شرکت ها و کارخانجات ، اوراق مشارکت و… خرید و فروش می شود . این بازار به صورت عامیانه بورس خطاب می شود و این بازار محلی برای گردهمایی سرمایه گذاران و سرمایه پذیران است .

 

در این مقاله ، ما قصد داریم به بررسی بورس اوراق بهادار بپردازیم.

بورس اوراق بهادار بستری است که شرکت های سهامی عام (یعنی شرکت هایی که اجازه فروش سهمشان را به عموم مردم دارند) تحت نظر سازمان بورس ، سهام خود را در آن به مردم عرضه نمایند .

یک از علت هایی که شرکت ها به عرضه سهامشان در بورس می پردازند ، برای این است که می خواهند شرکت یا کسب و کارشان را گسترش دهند ولی به اندازه طرحی که در نظر دارند سرمایه اولیه ندارند . این سرمایه اولیه را از طریق فروختن سهمشان ، تامین می کنند.

برای فهم بیشتر مثال زیر را در نظر بگیرید :

یک دامداری توانایی این را دارد به جای ۵۰۰ راس گاو شیری، ۱۰۰۰ راس را نگهداری و شیردوشی کند اما سرمایه نداره پس از مردم کمک میگیره و در عوض سرمایه دریافتی به انها سهام می دهد و انها رو تو سودش شریک میکند.

در این مثال بعد از محقق شدن اهداف پروژه سود سرمایه ای به افراد سرمایه گذار پرداخت می شود . این مثال نمایی کلی از اتفاقی که در بورس می افتد هست .

 

از پیج کش فلو در اینستاگرام بازدید نمایید

بازار سرمایه , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
درباره Ali Kargozar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *