مدت زمان : 00:00:00
مدت پشتیبانی : 0 روز

شاید رویای پدر و مادر شما این بود یا باشد که شما درس بخوانید و یک روزی برای خودتان کسی شوید و به همین علت شما را به مدرسه فرستاده اند. البته این از روی خیرخواهی آنها بوده است ولی خیرخواهی که با بی توجهی به تغییرات سریع دنیا است و در نهایت شما را متضرر می کند.

دنیا دیگر به افراد تحصیلکرده نیاز ندارد بلکه فقط به افرادی نیاز دارد که پاسخی برای نیازهای امروز بشر ارائه کنند، مابقی کارها را ماشین آلات، ربات ها و نرم افزارها انجام می دهند!

در این قسمت از سریال خط سواد مالی قصد دارم توجه شما را به عملکرد مدارس و نظام آموزشی دنیا که منجر به تکثیر انسان های مشابه به درد نخور شده است جلب نمایم و یکی دیگر از رازهای افراد ثروتمند را برای شما فاش کنم. لطفاً 5 دقیقه از زمان ارزشمندتان را از تلویزیون بگیرید و به خودتان هدیه دهید.

شیوه آموزش :
آموزش مجازی مبتنی بر مطالعه متن آنلاین
با امکان درج پرسش یا نظر
ارزش :
رایگان

توضیحات بیشتر

کل کلمات: 1047 | مدت مطالعه: 5 دقیقه | نویسنده: رضا کارگزار | آخرین بروزرسانی: 1402/8/25

 

مدارس کارخانه تولید فقرا هستند! 

اگر به شما بگویم مدارس برای تولید نیروی کار ایجاد شده اند نه متفکرانِ خلاقِ انتقادی، تعجب می کنید؟

در اصل نظام آموزشی دنیا 200 سال پیش برای تربیت نسلی از شهروندان وفادار و باسوادِ آماده برای جنگ، طراحی شده بود. اما بعد از جنگ جهانی دوم، هدف مدرسه از آموزش تعداد زیادی سرباز به آموزش تعداد زیادی از کارگران، کارمندان و مدیران برای کار در شرکت ها تغییر کرد و کارخانه ها را یکی پس از دیگری راه اندازی کردند.

 

بهترین راه برای تولید تعداد زیادی نیروی کار تحصیل کرده چیست؟

پاسخ: آنها را روی خط تولید قرار دهید!

 

مگر این نیست که ما کارخانه هایی برای تولید چیزهای مختلفی مثل غذا، ماشین، لباس، گلوله و ... ساختیم؟! خب چرا از این سبک برای آموزش استفاده نکنیم؟

این شد که دنیا تحول بعدی در تاریخ آموزش و پرورش را ایجاد کرد. موضوع این شد، استانداردسازی و افزایش کارایی نظام آموزشی.

آنها آمدند و بچه ها را بر اساس سن با هم دسته بندی کردند، همه آنها را در یک برنامه درسی مشترک قرار دادند، برای هر درس معلمان متخصص استخدام کردند و سپس زنگ ها را به صدا در می آوردند تا آنها را از کلاسی به کلاس دیگر انتقال دهند. آنها ساعات روزانه مدرسه را برای به حداکثر رساندن خروجی، طولانی کردند، آنها زمان صحبت کردن و بازی را برای بچه ها کاهش دادند تا وقتی تلف نشود و اگر هر کس متناسب با این قالب نبود برچسب "شاگرد تنبل" روی آن زده می شد.

این سبک در دهه 1960 شتاب کاملی گرفت. زمانی که دنیا شروع به استفاده از آزمون های استاندارد مدرن برای ارزیابی دانش آموزان کرد. این امتحانات به عنوان راهی برای بررسی کنترل کیفیت خط تولید (نیروی کار) عمل کردند، درست مثل نحوه بررسی یک خودرو که آیا آنطور که باید کار می کند یا خیر؟!

امتحانات برای این بود که مدارس را پاسخگو نگه دارند و به مسئولان اطمینان دهند که سیستم آنها منظم کار می کند!

 

گریزی به داستان ناسا و کودکان نابغه!

در دهه شصت میلادی با بودجه ناسا یک مطالعه برای اینکه بدانند چگونه نوابغ بیشتری را استخدام کنند شروع شد. بنابریان از جورج لَند و اعضای گروهش خواستند درباره شرایطی که یک نابغه در آن پرورش می یابد پژوهش کنند.

آنها کار را با یک گروه از کودکان 5 ساله شروع کردند و به آنها یک آزمون خلاقیت دادند. تعریف شان از نبوغ این بود که چگونه از تفکر خلاقانه تان برای حل مساله استفاده می کنید؟

آنها به این نتیجه رسیدند که 98% کودکان 5 ساله در دسته نابغه ها قرار گرفتند! 5 سال بعدتر که بچه ها 10 ساله شدند دوباره آنها را آزمایش کردند و حالا 30% در دسته نوابغ بودند! به همین منوال 5 سال بعدتر در 15 سالگی، نرخ نبوغ به 12% کاهش پیدا کرده بود!

اینجا دیگر پژوهش را ادامه ندادند و نتایج را به بحث گذاشتند اما جرج لَند شروع به آزمایش بزرگسالان کرد و فهمید که فقط 2% از بزرگسالان در دسته نوابغ بودند و جالب است که این نتایج را به مدرسه مربوط دانست!

بله 100% به مدرسه مربوط بود، تنها جایی که می تواند یک جمعیت نابغه 98درصدی را به یک جامعه 2درصدی تقلیل دهد! و در نهایت جمله ی که از او به یادگار مانده که من خیلی دوستش دارم این است:

یادگیری رفتار غیرخلاقانه آموخته شده است!

 

امروز اوضاع دنیا چگونه است؟

حالا 200 سال جلوتر می آییم. ما دیگر به سرباز یا کارگران خط تولید نیاز نداریم چون جای آنها را ماشین آلات، ربات ها و نرم افزارها گرفته اند. ما به نسلی از بچه های خلاق، که توانایی فکر کردن و حل مشکلات را دارند نیاز داریم و برای اینکه این اتفاق بیافتد ما باید در روش آموزش کودکان تجدید نظر کنیم.

ولی متاسفانه هنوز مدارس به همان شیوه قبل یعنی تمرکز بر تکثیر کارخانه ای انسان های مشابه برای تزریق به بازار کار، عمل می کنند، بازاری که هر روز کمتر به نیروی کار انسانی نیاز دارد و والدینی که خود نیز تولید شده همین کارخانه ها هستند بدون کوچکترین احساس بدی، به راحتی، با اشتیاق و با دلایلی که خودشان به مدرسه رفته اند مثل باسواد شدن، گرفتن مدرک و پیدا کردن شغل، بچه های تحت سرپرستی (سلطه!) خود را به مدرسه می برند و حتی برای فرستادن آنها به مدارس گرانتر با معلمان سختگیرتر با هم رقابت می کنند.

در این بین فقط افراد و خانواده هایی که اهل مطالعه، تفکر در هدف خلقت و تامل در تغییرات دنیا و ذاتاً ساختارشکن هستند گول این کارخانه ها را نمی خورند و آینده خود و کودکان خود را به اهداف پوچ نظام آموزشی گره نمی زنند و به جای یک عمر کار کردن برای پول، تلاش می کنند کاری کنند که پول برای آنها و نسل شان کار کند.

به این جهت این خانواده ها در تمام دنیا، کتاب ها و ابزارهای کمک آموزشی نظیر بازی های کش فلو را به کمک می گیرند و با درک مفهوم چرخه موشی و فهماندن آن به کل اعضای خانواده و تمرین خروج از چرخه موشی در شبیه سازهای اقتصادی نظیر بازی های کش فلو سعی می کنند دنیای واقعی خود را نیز متناسب با این آموزش ها متحول کنند و کنترل زندگی خود را در دستان خود بگیرند و به جای بردگی برای پول، خود را برای پادشاهی عالم آماده کنند.

ما نیز در ایران، باشگاه کش فلو را با هدف جبران ضعف های نظام آموزشی در خصوص ارتقای سطح سواد مالی افراد و خانواده ها تاسیس کردیم و با عرضه بازی های کش فلو و کش فلو رِیس و برگزاری رویدادهای آموزشی بازی محور و کارگاه های مجازی آموزش تخصصی سواد مالی در کنار خانواده های علاقه مند به جدا شدن از پیکره جامعه (تفکر مدرک گرایی و کارمندی) قرار گرفته ایم.

 

در پایان یک هدیه از من داشته باشید

بازی های کش فلو به من یاد دادند که به جای کار کردن برای پول، اگر مجبور به کار هستم فقط برای 2 چیز کار کنم:

1- یادگیری 

2- خرید دارایی

 

 همین امروز با خرید یک نسخه بازی رومیزی کش فلو ریس به همراه کارگاه آموزش بازی، یادگیری آزاد سواد مالی را خانوادگی شروع کن! 

امروز به فکرشان باش، فردا دیر است.

 

پانویس: منظور ما از فقیر در باشگاه کش فلو، فردی است که درآمد فعال دارد! طبیعتاً ثروتمند نیز فردی است که درآمد غیرفعال دارد!


درباره سریال :

این سریال به صورت متنی و رایگان در باشگاه کش فلو منتشر می شود و فقط با درج نام نویسنده و بک لینک به این صفحه در باشگاه کش فلو، می توانید تمام یا قسمتی از محتوای آن را تکثیر نمایید.


راهنمای اطلاع رسانی :

جهت اطلاع از انتشار آخرین قسمت های این سریال لطفاً در پیام رسان های باشگاه کش فلو عضو شوید و ایمیل خود را در بخش "ویرایش حساب من" وارد نمایید.

تلگرام     cashflowir@
ایتا     cashflowir@

سایر محصولات از این مدرس

   

بازی رومیزی کش فلو

فروشگاه کش فلو . محصولات فروشگاه

 

کارگاه مجازی آموزش سواد مالی مبتنی بر بازی کش فلو

رضا کارگزار . آموزش بازی

 

بازی رومیزی کش فلو به همراه کارگاه مجازی آموزش بازی

فروشگاه کش فلو . محصولات فروشگاه

   

بازی رومیزی کش فلو ریس

فروشگاه کش فلو . محصولات فروشگاه

 

کارگاه مجازی آموزش سواد مالی مبتنی بر بازی کش فلو رِیس (ویژه خانواده ها و مربیان)

رضا کارگزار . آموزش بازی

 

بازی رومیزی کش فلو ریس به همراه کارگاه مجازی آموزش بازی

فروشگاه کش فلو . محصولات فروشگاه

   

بازی رومیزی کش فلو به همراه کش فلو ریس

فروشگاه کش فلو . محصولات فروشگاه

 

کارگاه مجازی برنامه ریزی مالی در زندگی شخصی

رضا کارگزار . آموزش سواد مالی

 

کارگاه مجازی هوش ثروت

رضا کارگزار . آموزش سواد مالی

   

جلسه هدایت مالی با رضا کارگزار

رضا کارگزار . مشاوره

 

سریال صوتی زنگ سواد مالی (پادکست)

رضا کارگزار . آموزش سواد مالی

 

سریال ویدئویی مربی سواد مالی

رضا کارگزار . سریال مربی سواد مالی

       

سریال متنی خط سواد مالی

رضا کارگزار . سریال خط سواد مالی

       

پرسش و پاسخ (1)


 • امیرحسین حسینی
  شنبه, ۲۷ آبا ۱۴۰۲ ۱۱:۱۲
  سلام و احترام خدمت استاد عزیزمتن فوق العاده ای بود با نگاهی بسیار عمیق و تاثیر گذار من به شخصه به لطف کتاب های آقای کیوساکی و آموزش های اصیل شما ، بسیار بسیار مخالف نظام آموزشی و مدرک گرایی هستم جوری که حتی یک ثانیه دیگه حاضر به ادامه تحصیل نیستم و تمام سعی ام بر روی یادگیری مهارت های کلیدی اعم از افزایش درآمد ، هوش مالی ، هوش سرمایه گذاری و ... هستم بارها و بارها با پدر و مادرم سر موضوع بدرد نخور بودن نظام آموزشی و صرف تحصیل کردن بحث ها و جدل ها کردم 😂 اما کو گوش شنوا !!!این مقاله فوق العاده ، دید تاریخی و بسیار نقادانه و جالب توجهی بود به نظام آموزشی فرسوده ی کنونی و این متن و دیدگاه رو حتما برای پدر و مادر و سایر اطرافیانم شرح میدم تا هرچه بیشتر نسبت به این موضوع آگاه بشن سخن کوتاه میکنم ، هرچند دوست دارم ساعت ها درموردش صحبت کنم در ضمن ، بازی کش فلو ریس فوق العاده بود ، با سپاسگزاری بی حد و اندازه از شما و تیم قدرتمند تون ؛ در آینده نزدیک ، بازی کش فلو رو هم تهیه میکنم به امید جهانِ آگاه و سرشار از ثروت و سلامتی و شادی🌷🙏
  • رضا کارگزار
   یکشنبه, ۲۸ آبا ۱۴۰۲ ۱۰:۰۱
   سلام و سپاس از لطف و مهربانی شما امیرحسین عزیز، هیچ کس مقصر نیست تا زمانیکه مطلع شود و اگر با اطلاع باز هم کورکورانه به این مسیر ادامه داد اشتباه تاریخی کرده است. در خصوص پدر و مادر و در کل خانواده نزدیک توصیه من این است که بلوغ فکری خود را به آنها به زور تحمیل نکنید بلکه اثبات کنید شما فردی متفاوت از آنها هستید و در عین حال قصد تغییر دادن آنها را هم ندارید فقط برای خود و ذهنیت خود حریم قائل هستید و به هیچ کس حتی پدر و مادر با احترام اجازه ورود به زندگی خودتون رو نمی دید چون این زندگی حق شماست و آنها فقط باید از حق خودشان استفاده کنند نه حق شما! همین کار باعث اثبات متفاوت بودن شما می شود و تمام. پس فقط روی ذهنیت خودت کار کن و دیگران رو هم تغییر نده و آرامش ، شادی و خوشبختی را درون خودت جستجو کن. در نهایت خوشحالم که در مسیر درست، کنترل زندگی را در دست گرفته ای و بابت جدیت در استفاده از بازی های کش فلو هم بهت تبریک می گیم. دوبال فیزیک و متافیزیک رو با هم بزن تا در قبیله ثروتمندان ببینمت.